Co zawierają leki na zapalenie uszu i jak je stosować?
Do czynników, które sprzyjają zapaleniu ucha należy zaliczyć przede wszystkim uszkodzenie nabłonka, nadmierną wilgoć w przewozie słuchowym, a także alergie. Infekcja może mieć w praktyce podłoże bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe, a w walce z nią pomagają leki na zapalenie uszu. Czym charakteryzują się takie preparaty oraz kiedy je wdrożyć?
Leki na zapalenie uszu dostępne bez recepty
Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami wywołanymi przez chorobę, trzeba stosować odpowiednie preparaty. Leki na zapalenie uszu powinny mieć więc działanie nie tylko przeciwzapalne, ale i przeciwbólowe. Często zawierają także łagodzące symptomy wyciągi z ziół oraz srebro i miedź. Te ostatnie mają na celu zahamowanie rozwoju drobnoustrojów i zazwyczaj można stosować je już u dzieci.
Stosowanie leków na zapalenie uszu
W praktyce każdy preparat - również ten dostępny bez recepty - ma inny sposób dawkowania i inny czas optymalnego stosowania. Dlatego też tak ważne jest uważne zapoznanie się z ulotką dołączoną do preparatu i ewentualnie skonsultowanie się z farmaceutą lub lekarzem. Konsultacja z tym ostatnim będzie absolutnie niezbędna również wtedy, gdy infekcja oraz ból nie ustąpią po około 3 dniach, a z ucha zacznie wydzielać się ropa.
Jak widać leki na zapalenie uszu to preparaty, bez których wyleczenie infekcji może być niemożliwe. Nie zawsze jednak są one wystarczające, zwłaszcza jeśli dolegliwości nie mijają lub wręcz się nasilają.