Plastry specjalistyczne i ich zastosowanie
Plastry specjalistyczne przeznaczone są na rany, które trudno się goją. Chodzi tu przede wszystkim o owrzodzenia, oparzenia, a także uszkodzenia skóry spowodowane odleżynami. Co charakteryzuje takie opatrunki oraz w jaki sposób należy ich używać, aby było to bezpieczne i pozwalało na szybsze gojenie się skóry?
Ogólna charakterystyka opatrunków specjalistycznych
Odpowiedni dobór jest w przypadku trudno gojących się ran naprawdę kluczowy, gdyż nieprawidłowy może w znaczący sposób pogorszyć stan rany i utrudnić proces jej gojenia się. Tak naprawdę ich gama jest bardzo szeroka, co pozwala na dobór w zależności od swoich potrzeb. Przykładem są plastry specjalistyczne antybakteryjne, żelowe, a nawet ze srebrem nanokrystalicznym, aby dodatkowo przyspieszyć proces gojenia.
Sposób używania specjalistycznych plastrów na ranę
Podobnie jak w przypadku zwykłych opatrunków, kluczowym aspektem jest w tym przypadku dbanie o higienę. Nawet specjalistyczny opatrunek nie może być pozostawiony na skórze na zbyt długi czas, gdyż choćby niewielkie zanieczyszczenie może doprowadzić do zakażenia i poważniejszych komplikacji. Ważna jest więc regularna wymiana, a także ścisłe stosowanie się do zaleceń producenta w zakresie stosowania opatrunków.
Jak widać specjalistyczne opatrunki mają wiele różnych zastosowań. Szeroka jest również ich gama, dlatego można wybierać je ze względu na rodzaj rany tak, aby w sposób maksymalny przyspieszyć proces gojenia.