Kwas masłowy - właściwości i stosowanie
Kwas masłowy to maślan, który jest źródłem energii dla komórek wchodzących w skład nabłonka jelita grubego. Gdzie on występuje oraz dlaczego jeszcze jest tak istotny? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Zastosowanie kwasu masłowego
Kwas masłowy zalecany jest przede wszystkim w przypadku osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także Leśniowskiego-Crohna. Wówczas może on ograniczać stan zapalny w jelitach i tym samym utrzymywać je w remisji. Zmniejsza też intensywność oraz czas trwania biegunki, co również ma znaczenie w przypadku tych chorób, choć nie tylko.
Wspomaganie produkcji kwasu masłowego
Aby wspomóc produkcję kwasu masłowego, warto włączyć do diety określone grupy potraw. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim na te zawierające prebiotyki, którymi żywią się bakterie jelitowe. Takie produkty to m.in. płatki owsiane, orzechy i suszone owoce, kapusta, zielone banany, warzywa strączkowe oraz brązowy ryż. Są to produkty ogólnie uznawane za zdrowe, posiadające spore ilości błonnika, który jest absolutnie niezbędny dla utrzymania zdrowia układu pokarmowego, a także dobrej kondycji całego organizmu. Warto więc spożywać je nie tylko w celu produkcji kwasu masłowego.
Kwas masłowy to sposób na to, aby procesy regeneracji oraz odbudowy śluzówki jelita były efektywne. Dieta stanowi podstawę dla jego produkcji, choć w określonych przypadkach zalecana może być również suplementacja.